Jdi na obsah Jdi na menu

Novak Djokovič: Od vojnou zničeného Belehradu ku kariérnemu grand slamu

8896678974_e952768060_b.jpgZačínal ako chlapec z vojnou zničeného Belehradu. V súčasnosti je držiteľom kariérneho grand slamu a víťazom dovedna šesťdesiatosem turnajových titulov. Jeho kariéra je pretkaná slovenskou stopou trénera Mariána Vajdu. Ako sa z Novaka Djokoviča stal jeden z najlepších tenistov histórie?

Srb sa do povedomia slovenských fanúšikov dostal ešte ako devätnásťročný, keď sa ho trénersky ujal bývalý slovenský tenista Marián Vajda. Už vtedy zbieral úspechy z menších turnajov. Práve po tom, čo ho začal koučovať slovenský tréner, raketovo sa dostal medzi širšiu svetovú špičku.

zdroj: flick.com

Neľahké začiatky v Srbsku

V čase jeho detstva zúrila v Srbsku vojna. „Vojna mi pomohla k tomu, aby sa zo mňa stal profesionálny tenista. Vďaka vojne som získal presvedčenie, že chcem v športe dosiahnuť niečo veľké,“ vyjadril sa Djokovič pred niekoľkými rokmi pre argentínsky La Nacion. „Tenis mi dal veľa na psychike. Pamätám si, ešte keď som mal štyri roky, s rodičmi sme pozerali televíziu. Vtedy sa tenis stal mojou vášňou, zaľúbil som sa do toho športu, bolo to úžasné,“ vyznal sa.

„Otec si na moje tréningy požičiaval peniaze od úžerníkov,“ povedal Djokovič, ktorý si doteraz zarobil tenisom viac ako sto miliónov amerických dolárov. „V Srbsku bolo priam nemožné stať sa profesionálnym športovcom, ale podarilo sa. Vďaka rodine a okoliu,“ vyhlásil pred rokmi.

Prvé grand slamové finále a prvý veľký titul

Rok 2007 bol pre Srba zlomový. Zvíťazil na turnajoch kategórie Masters 1000 v Miami a v Kanade. Na US Open si tiež zahral svoje prvé grand slamové finále, v ktorom ale nestačil na Rogera Federera. Sezóna dvadsaťročného Djokoviča vyniesla až na záverečný Turnaj Majstrov a ročník ukončil ako tretí muž svetového rebríčka.

Sezónu 2008 začal na Australian Open. V semifinále oplatil Federerovi prehru z US Open a na druhý pokus siahol na grand slamovú trofej, keď vo finále zdolal Tsongu. Získal ďalšie tisícové tituly v Indian Wells a v Ríme. Na Olympijských hrách v Pekingu pre svoju krajinu vybojoval bronz. Úspešnú sezónu zakončil opäť na Turnaji Majstrov. Aj tu platilo, že druhý pokus bol úspešný. Djokovič triumfoval medzi najlepšími ôsmimi a opäť skončil sezónu na tretej priečke.

Takmer neprekonateľný rok 2011

V roku 2011 si Srb prvú prehru pripísal až na antuke. Zvíťazil na Australian Open, v Indian Wells, Miami a na niekoľkých menších turnajoch. Na antukových tisícovkách zdolal v Madride aj v Ríme kráľa najpomalšieho povrchu Rafaela Nadala. Prvú prehru mu pripravil až Roger Federer v semifinále grand slamového French Open. Ani to však rozbehnutého Srba nezastavilo pred dobytím Wimbledonu, po ktorom zasadol na post svetovej jednotky. Z trónu zosadil Rafaela Nadala, ktorý bol zároveň jeho súperom vo finále. Premožiteľa nenašiel ani na tisícovke v Kanade. Vo finále v Cincinatti však musel vzdať súboj Andymu Murrymu. Práve turnaj v štáte Ohio je doposiaľ jediným zo série Masters 1000, ktorý Djokovič nikdy nevyhral. Vrcholom betónovej časti sezóny bolo US Open. Aj tu Srb nenašiel premožiteľa a Nadala porazil v nezabudnuteľnom viac ako štyri hodiny trvajúcom finále. V závere roka už síce nedokázal zvíťaziť ani na jednom turnaji, no i tak sa dlho zdalo, že toto bola jeho najlepšia sezóna v kariére.

Dlhoročné dobýjanie Roland Garros

Ročník 2012 začal obhajca takmer všetkých významných turnajov z predošlého roku ďalším triumfom na Australian Open. V ďalšom ikonickom, takmer 6 hodín trvajúcom finále porazil Nadala. Djokovič po prvýkrát nazrel do finále French Open. Nedokázal však prerušiť hegemóniu Nadala, ktorý od roku 2005 v Paríži prehral len jediný zápas. Vo Wimbledone bol nad jeho sily Federer, čo zároveň znamenalo, že sa Švajčiar stal svetovou jednotkou. Na Olympijských hrách v Londýne odišiel s nepopulárnou „zemiakovou medailou.“ Djokovič neobhájil ani titul z New Yorku a po prehre sa z prvej grand slamovej trofeje tešil Murray. V závere roka však po druhýkrát v kariére vyhral Turnaj Majstrov a sezónu zakončil ako svetová jednotka.

V roku 2013 Djokovič po tretí raz v rade zvíťazil na Australian Open. Opäť bolo preňho cieľom, aby zdvihol nad hlavu Pohár mušketierov pre víťaza Roland Garros. V Monte Carle, ktoré je tisícovou generálkou naň, zrušil Nadalovu nadvládu nad Monakom a po prvý raz od roku 2005 spoznali na turnaji nového víťaza. V semifinále Roland Garros však nestačil ani tentokrát na Nadala. US Open opäť pre Srba znamenalo finálovú stopku, tentokrát od Nadala. Po tejto prehre už nenašiel premožiteľa až do konca sezóny. Radoval sa aj z titulu na Turnaji Majstrov, kde nezaváhal v žiadnom stretnutí. Napriek úspechom v závere sezóny doplatil na pomalší rozbeh a na post jednotky zasadol Nadal.

Ďalší rok, v ktorom bolo pre Srba hlavným cieľom, aby zvíťazil na French Open odštartoval štvrťfinálovou prehrou na Australian Open proti neskoršiemu šampiónovi Wawrinkovi. Získal však takzvané „Sunshine Double,“ keď vyhral v Indian Wells aj v Miami. Ani tentokrát nedobyl French Open a vo finále podľahol Nadalovi. Vo Wimbledone však porazil Rogera Federera. Práve tento triumf znamenal návrat na post svetovej jednotky. Na US Open to vyzeralo na ďalšie finále týchto dvoch velikánov. Avšak v semifinále Djokoviča nečakane zastavil Nishikori a Federera Cilic a jedno zo senzačných finále bolo na svete. Neskôr ako prvý hráč histórie dva roky po sebe zvíťazil v parížskej hale Bercy a bez prehry na Turnaji Majstrov zakončil sezónu titulom. Hoci finále bolo veľmi kuriózne, nakoľko jeho súper Roger Federer pre zranenie na súboj ani nenastúpil.

Rok 2015 napokon prekonal aj 2011

Štyri roky po mimoriadne úspešnej sezóne 2011 Djokovič opäť vyhral na Australian Open, zopakoval si „Sunshine Double“ a okrem Kanady a Cincinatti vyhral všetky tisícové turnaje. Na Roland Garros sa mu podarilo niečo, čo si tenisová história pamätala predtým len jediný raz. Vo štvrťfinále ako druhý muž histórie zdolal Rafaela Nadala. V roku 2009 sa to podarilo Robinovi Söderlingovi. Avšak oboch stretol rovnaký osud. Kým Söderling vo finále nestačil na Federera, Djokoviča porazil iný Švajčiar - Stan Wawrinka. Potom však obhájil primát z Wimbledonu a po dlhých rokoch končil finále US Open v roli víťaza. Rovnako úspešná bola aj jesenná šnúra, ktorú zakončil ďalším titulom z Turnaja Majstrov.

Parížska výhra na štvrtý pokus

Srb začínal aj ročník 2016 s cieľom získať titul v Paríži. Na úvod obhájil triumf z Melbourne a získal aj tretie „Sunshine double“ v rade. Rafael Nadal musel v Paríži pre zdravotné problémy z turnaja odstúpiť. Djokovič dokráčal až do finále, kde zdolal Andyho Murryho a po rokoch čakania získal takzvaný kariérny grand slam. Vo Wimbledne mu nečakane pripravil už v treťom kole stopku Sam Querrey. V New Yorku sa dlho polemizovalo o jeho zdravotnom stave. Nakoniec však prišiel až do finále, kde narazil na večnú grand slamovú nemesis Wawrinku. V závere sezóny utŕžil niekoľko prehier a na Turnaji Majstrov podľahol vo finále Murrymu, ktorý už v tom čase vystriedal Djokoviča na poste svetovej jednotky.

Predčasný koniec v sezóne 2017

Srb odštartoval rok víťazstvom v Doha. Ako obhajca melbournského titulu skončil už v druhom kole na rakete Istomina. Pri obhajobe Pohára mušketierov nestačil vo štvrťfinále na Thiema. Vyhral menší turnaj v Eastbourne, ale následne vo štvrťfinále Wimbledonu skrečoval Berdychovi a ukončil sezónu. V jej závere po prvýkrát za desať rokov opustil elitnú desiatku.

Doposiaľ si pripísal 68 titulov a ďalších tridsať finálových účastí. Djokovič tiež nenašiel premožiteľa na dvanástich grand slamových turnajoch a spoločne s Federerom, Nadalom a Agassim sú držiteľmi takzvaného kariérneho grand slamu. Je taktiež jedným z piatich tenistov v histórii, ktorí vyhrali tri z najväčších turnajov v jednej sezóne. Zároveň je spolu s Federerom jediným v histórii, komu sa to podarilo viackrát v kariére.